استاد سارا ایروانی خریدبانِ هنر ویترای

فروشگاه های اینترنتی این روزها چیزی بیشتر از یک فروشگاه هستند. امروزه ، بیشتر از عرصه تکنولوژی و به خصوص فروشگاه های اینترنتی می شنویم. اما خریدبان تنها یک فروشگاه اینترنتی نیست. گرچه به ظاهر ساختار فروشگاه گونه ی خود را حفظ کرده است، اما خریدبان در واقع یک نمایشگاه آثار هنری آنلاین است که توانسته هنرمندانی زبردست را در کنار هم جمع کند و آثار ارزشمند ایشان را برای فروش ارائه دهد.

در همین راستا  با یکی از هنرمندان خریدبان گپی زدیم تا بیشتر از این هنرمند و آثارش باخبر شویم.

استاد سارا ایروانی خریدبانِ هنر ویترای

سالها قبل استاد ابولفضل تاجیک ، هر آنچه در مورد طراحی و نقاشی می دانست به کودکی علاقمند و خوش ذوق که تنها هشت سال سن داشت آموخت. سارا ایروانی ، به همین بسنده نکرد ، مداد رنگی ، گوواش ، پاستل ، رنگ روغن و سیاه قلم بخشی از کلاس هایی بود که این هنرمند کوچک ، قدم به قدم در آنها پیش می رفت. چیزی نگذشت که سارا ایروانی اولین مقام خود را در مسابقات سیاه قلم و کاریکاتور در سن دوازده سالگی بدست آورد. اگرچه این هنرمند جوان در دوران دبیرستان در رشته ریاضی و فیزیک مشغول به تحصیل بود ولی توانست مسیر زندگی را به سمت هنر، تغییر داده و با شرکت در کنکور هنر، در رشته نقاشی ایرانی یا همان مینیاتور در مقطع کاردانی فارغ التحصیل شود.

استاد سارا ایروانی تا به امروز دو نمایشگاه بصورت گروهی و انفرادی در زمینه تذهیب و نگارگری برگزار کردند. هنر هایی که از سر ذوق و علاقه شخصی، نزد استاد آقا میری فرا گرفته اند. تلاش های سارا ایروانی به همین جا ختم نشد و در رشته گرافیک و تصویرسازی ادامه تحصیل داده و موفق به اخذ مدرک کارشناسی شد. او همچنین توانست با برگزاری نمایشگاه های متعدد و ترکیب نگار گری ایرانی بر روی شیشه ، هنر ویترای خود را اینبار در گالری بهزاد به رخ بکشد.

با ما همراه باشید تا کمی بیشتر درباره هنر ویترای بخوانیم و سری هم به نمایشگاه خریدبان استاد ایروانی بزنیم.

در گذشته از اين هنر برای طراحی شيشه های كليسا ها و اماكن مذهبی استفاده می شده كه در برابر نور آفتاب جلوه زيبايی دارد.

بشقاب ویترای طرح همیشه بهار

هنر ویترای ، شیشه های رنگی

از  خانم سارا ایروانی در مورد هنر ویترای پرسیدم و خواهش کردم کمی مفصل تر در مورد ویترای برای ما بگوید.

– هنر ویترای ترکیب هنرمندانه رنگهای مخصوص بر روی شیشه و ظرف های شیشه ای است. از آنجایی که قرن هاست ویترای در گوشه و کنار جهان تولید می شود ، آثار برجسته ای در نمایشگاه ها و موزه های مختلف بین المللی می توانید پیدا کنید. در گذشته از اين هنر برای طراحی شيشه های كليسا ها و اماكن مذهبی استفاده می شده كه در برابر نور آفتاب جلوه زيبايی دارد و نور های رنگی را منعکس می کند. علاوه بر این ، اين هنر در زندگی امروزی ما نقش بسيار كاربردی تری پیدا کرده. از هنر ويترای بر روی ظروف شيشه ای صاف، شيشه ها، بطری ها، ظروفی با اشكال مختلف و آينه ها استفاده می شود.

انواع ویترای را بشناسیم

اساساً ویترای به چند دسته تقسیم می شود؟

– هنر ویترای انواع مختلفی دارد. ویترای هنریست با رنگ ها و طرح های بسیار متنوع است ، اگرچه بر پایه دو روش اساسی و کلی قرار می گیرد: رنگ ها ی بر پایه تینر و رنگ های بر پایه آب.

 • رنگ های بر پايه  تينر: برای تثبيت اين نوع رنگ ها احتیاجی به ماده خاصی نداریم و بعد از  ٢٤ ساعت رنگ خشك می شود.
 •  رنگ ها بر پايه آب: رنگ های پايه آب برای تثبيت بیشتر ، پس از خشك شدن نياز به حرارت دارند و بايد در كوره حرارت داده شده تا كاملأ خشك شوند. به همين دليل اين روش خيلی مرسوم نيست و بیشتر از روش اول استفاده می شود.

از آنجایی که رنگ های مورد استفاده در هنر ویترای خاص هستند ، رعایت چند نکته در مورد آن ها و البته شناختن نوع رنگ ها می تواندد به حرفه ای شدن کار ما کمک کند.

 1. اين رنگ ها شفافيت زيادی دارند و می شود آن ها را با هم تركيب كرد. مثلا براي روشن شدن رنگ ها، آن ها را با رنگ سفيد و براي تيره شدنشان، آن ها را با رنگ مشكی تركيب می كنيم.
 2. براي كم كردن غلظت کار می توانيم از مقدار كمی تينر از نوع تينر فوری استفاده كنيم.
 3. براي خيلی روشن تر كردن رنگ شفاف نیز مي توانيم از ماده Medium روشن كننده استفاده كنيم، تفاوت اين ماده با رنگ سفيد اين است كه ، سفيد، رنگ را مات می کند در حالی که اين ماده رنگ را شفاف و روشن مي کند.
 4. بهتر است که از خمير دورگير يا لاينر در رنگ های سفید، طلایی و مشکی برای شروع هنر ویترای استفاده کنیم.
 5. برای تلفیق و ترکیب کردن رنگ ها می توانیم از وسیله ای به نام پالت استفاده کنیم.
 6. برای رنگ کردن سطح کار حتمآ باید از قلم موهای سرگرد استفاده کنیم. این قلم موها در سایزهای مختلفی وجود دارند که با شماره تفکیک می شوند. عمومآ شماره های ۲،۴،۸ و ۰ مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین به جای این قلم مو ها می تونیم از قطره چکان های کوچک هم برای این کار استفاده کنیم.
 7. برای شستن قلم مو باید از تینر استفاده کنیم، فقط حواسمان باشد که رنگ ، از تمامی سطح قلمو پاک شود و سپس کاملا با دستمال خشک کنیم تا هیچ رد رنگی روی قلمو باقی نماند.
 8. برای رقیق کردن رنگ ها باید از حلال استفاده کنیم، نکته قابل توجه این است که رنگ با هر مارکی که باشد حلال نیز باید با همان مارک تهیه شود.
 9. رنگ های زیادی با مارک های متنوع ایرانی و خارجی برای هنر ويترای وجود دارند، برای شروع کار، مقرون به صرفه تر است که از مارک های ایرانی استفاده کنیم چون ارزان تر هستند. اما برای کارهای با سطح بزرگ تر  و کیفیت بالاتر، بهتر است از رنگ های خارجی که درخشش و شفافیت زیبا تری دارند، استفاده کنیم.

ویترای بشقاب چهل تکه

هنر ویترای ، یعنی تمرکز کردن!

ویترای برای چه افرادی مناشب است؟

– بر اساس تجربیات و دانسته های من، برای شروع هنر ويترای زمان و سن مشخصی وجود ندارد، زمانی می توانیم این هنر را بیاموزیم که تمرکز و تعادل کافی بر روی حرکات دست و به خصوص لرزش دست داشته باشیم، در غیر این صورت کار تمیزی را نمی توانیم ارائه بدهیم. این هنر به صبر بالایی نیاز دارد.

برای شروع یادگیری هنر ويترای نیاز نیست از همان ابتدا از شیشه استفاده کنیم، بلکه در ابتدا می توانیم از طلق ها و دورگیر های ایرانی برای صرفه جویی استفاده کنیم و روی این سطوح طلقی شروع به کشیدن خطوط صاف و دایره ای کنیم تا مهارت های لازم را در حرکت مچ دستمان کسب نماییم. برای یادگیری هنر ویترای لازم نیست که نقاشی کردن را به طور حرفه ای بلد باشیم فقط کافیست کمی با طراحی آشنا باشیم. در واقع مهارت های این هنر بیشتر توسط تمرین پی در پی کسب می شوند. به علاوه برای یادگیری این هنر لازم است که کمی با انواع رنگ ها و ترکیب کردن آن ها نیز آشنا باشیم.

برای مشاهده آثار کلیک کنید

ویترای را ساده شروع کنید

به عنوان یک مبتدی می توانم ویترای را آغاز کنم؟

– بله ، در هنر ویترای روش های متنوعی برای رنگ آمیزی روی شیشه وجود دارد:

 •  اگر بخواهیم طرح را بر روی سطح شیشه ای صاف بکشیم، ابتدا طرح را توسط چسب ، محکم به پشت شیشه می چسبانیم و سپس لاینر را به صورت عمودی در دستمان می گیریم و طرح را روی شیشه می کشیم و یک روز کامل صبر می کنیم تا خشک بشود. فقط باید دقت کنیم که به طور یکسان و مداوم از لاینر استفاده کنیم تا ضخامت قسمت های مختلف یکسان باشد و بین خطوط فاصله منظم باشد.
 • اگر می خواهیم طرح را روی یک ظرف دایره ای شکل بکشیم، طرح را داخل ظرف قرار می دهیم ، سپس داخل ظرف را توسط عدس ، لوبیا و… پر می کنیم ، طرح کاملآ به ظرف بچسبه ، سپس طرح را با لاینر می کشیم و منتظر می مانیم تا خشک شود.
 • بعد از این مراحل توسط قلم موهای سرگرد و رنگهای مخصوص طرح را رنگ آمیزی می کنیم و مقداری رنگ بر می داریم و غلظت مناسب را بدست می آوریم، سپس توسط قلم مو طرح مدنظرمان را رنگ می کنیم. فقط باید دقت کنیم که نوک قلم مو با سطح کار برخورد نداشته باشد تا ردی از قلم مو روی ظرف باقی نماند.
 • کار بر روی یک سطح ایستاده مثل گلدان متفاوت است و احتمال دارد که رنگ به قسمت پایین چکه کند. می توانیم همان لحظه به وسیله ی تینر کار را تمیز کنیم یا بعد از خشک شدن با کاتر بتراشیم.
 • استفاده از اکلیل روی ویترای می تواند کار شما را جذاب تر کند. برای سهولت کار اکلیل را داخل یک نمک پاش می ریزیم و زمانی که رنگ خیس است روی قسمت دلخواهمان می پاشیم.
 • بعد از اتمام مراحل بالا ، کار را در فضای باز یا فضای خانه قرار می دهیم تا خشک شود. زمانی که به آن دست می زنیم حالت چسبندگی نداشته باشد، کار آماده است. در این صورت طرح حتی با آب هم پاک نخواهد شد.

نظر شما در مورد هنر ویترای چیست؟ آثار خانم سارا ایروانی را در خریدبان بررسی کنید و نظر خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی