چگونه از وسایل دکوری چوبی مراقبت کنیم؟

دکوری چوبی

دکوری چوبی از جمله وسایلی است که در اکثر خانه‎ها استفاده می‎شود. فرقی نمی‎کند که در کجای خانه قرار می‎گیرد؛ اتاق نشیمن، اتاق خواب، آشپزخانه و یا هر جای دیگر که باشد نیاز به مراقبت دارد.

دکوری چوبی

در حالی که اکثر مردم معتقدند که سالی یکبار گردگیری وسایل دکوری چوبی می‎تواند جلوی خراب شدن این وسایل را بگیرد اما واقعیت چیز دیگری است. چوب نسبت به تغییرات دما، نور و رطوبت می‎تواند آسیب پذیر باشد. این یعنی وسایل چوبی خانه بیشتر از این‎ها نیاز به مراقبت دارند و مثل یک کودک خردسال باید از آن‎ها مراقبت کرد. تعدادی از راهکارهای موثر برای مراقبت از وسایل چوبی در زیر آمده است:

  • از پاک کننده‎های ارزان قیمت استفاده نکنید.
  •  قبل از تمیز کردن، نوع چوب را بشناسید.
  • دکوری چوبی خود را از نور خورشید دور نگه دارید.
  •  مراقب دما و رطوبت باشید.
  • به وسایل چوبی سالی یک یا دو بار جلا بدهید.
  • برای جلوگیری از آسیب از ایده‎های ساده اما هوشمند بهره ببرید.

حال می‎خواهیم کمی بیشتر در مورد این راهکارها صحبت کنیم.

۱- از پاک کننده‎های ارزان قیمت استفاده نکنید.

این درست است که الزاما پول، کیفیت را تضمین نمی‎کند، اما این هم درست است که پاک‎کننده‎های ارزان قیمت دشمن اصلی دکوری چوبی خانه شما است و بیشتر به آن آسیب می‎زند تا اینکه آن را پاک کند. مطمئن شوید محلولی که برای سطح چوبی استفاده می‎کنید بیش از حد قوی نیست و از آمونیاک تشکیل نشده است و باعث نمی‎شود که در بلند مدت به این سطح چوبی آسیب وارد شود. در اکثر حالات یک پارچه نسبتا مرطوب که بعد از آن یک پارچه خشک کشیده شود، می‎تواند چاره ساز باشد. بسته به شرایط و نوع چوب گاهی می‎توانید از مواد شوینده خفیف نیز استفاده کنید.

۲- قبل از تمیز کردن، نوع چوب را بشناسید.

چوب‎ها انواع مختلفی دارند و دکوری چوبی در سبک‎های مختلف وجود دارد. این بسیار مهم است که بدانید با چه نوع چوبی طرف هستید و جنس چوب سطح مورد نظر شما چیست تا بتوانید یک روش مناسب برای تمیز کردن آن در نظر بگیرید. در این رابطه، بهترین فردی که می‎تواند به شما کمک کنند کسی است که از او این وسایل چوبی را می‎خرید و اگر از شرکت مبلمان چوبی آن را تهیه می‎کنید حتما کاتالوگ راهنمای محصولات را از شرکت مورد نظر بگیرید چون این کاتالوگ اطلاعات مورد نظر را به شما خواهد داد. به عنوان مثال برخی از وسایل چوبی قدیمی به مراقبت بسیاری نیاز دارند در صورتی که برخی از انواع جدید آن‎ها به محافظت بیشتری نیاز دارند.

۳- دکوری چوبی خود را از نور خورشید دور نگه دارید.

به یاد داشته باشید که این یک قانون کلی است. نور مستقیم خورشید برای هر مبلمان خانگی، نقاشی و یا عکس مناسب نیست. توصیه می‎شود که این نوع وسایل را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید . در صورت امکان از محافظ پنجره استفاده کنید تا مطمئن شوید وسایل چوبی از اشعه یو وی در امان هستند چون که این اشعه می‎تواند باعث آسیب بسیار سریع و جدی به سطح چوبی شود.

همچنین بخوانید  خرید تزئینات چوبی منزل

 

دکوری چوبی

۴-  مراقب دما و رطوبت باشید.

وقتی که شما می‎خواهید از یک دکوری چوبی مانند میز برای بلند مدت بهره ببرید استفاده از دستمال زیر فنجان چای روی میز و یا وسایل مشابه به یک اجبار تبدیل می‎شود. شیشه‎ و هر ظرفی که خیلی گرم و یا خیلی سرد است می‎تواند رنگ سطح چوبی را از بین ببرد و هر رطوبتی که روی سطح باقی بماند جذب آن خواهد شد. درجه حرارت و دما دو عامل مهم در نگه‎داری وسایل چوبی هستند و تا زمانی که این دو عامل در شرایط مناسب و پایدار نباشند، نمی‎توانید انتظار داشته باشید که دکوری چوبی شما مدت زیادی عمر کند. چوب بر اثر جذب رطوبت منبسط می‎شود و در طول زمان رطوبت بیش از حد موجب ترک خوردن چوب می‎شود.

برای مشاهده طرح های جدید کلیک کنید

۵- به وسایل چوبی سالی یک یا دو بار جلا بدهید.

جلا دادن یک کار حرفه‎ای است که مراقبت زیادی نیز دارد. شاید شما فکر کنید این کار مقداری تجملی است اما بهتر است این کار را به یک حرفه‎ای بسپارید که حداقل سالی یکبار وسایل چوبی شما را جلا بدهد و با صرف کمی هزینه بتوانید از این وسایل مراقبت کنید. شاید این کار کمی گران باشد ولی سلامت مبلمان خانگی شما را تا چندین سال می‎تواند ضمانت کند و اینجاست که شما از این سرمایه‎گذاری سود خواهید برد. همانطور که شما به یک مسافرت و تفریح در طول سال نیازمند هستید، وسایل چوبی هم همین طور می‎باشند.

دکوری چوبی

۶- برای جلوگیری از آسیب از ایده‎های ساده اما هوشمند بهره ببرید.

بخش‎های از دکوری چوبی که اغلب دیده نمی‎شوند، مورد غفلت قرار می‎گیرند و مراقبت مناسبی از آن‎ها صورت نمی‎گیرد و این شروع یک آسیب جدی به این وسایل چوبی است. شما می‎توانید از داروهای خانگی در مورد نقایصی که یکبار در وسایل ظاهر می‎شوند استفاده کنید. مقداری روغن لیمو به همراه روغن زیتون می‎تواند جلا دهند خوبی باشد. به وطور مشابه شما می‎توانید روش‎های موثر و ساده‎ای برای مراقبت از وسایل چوبی خود پیدا کنید.

دکوری چوبی

نگه داری دکوری چوبی واقعا سخت نیست اگر شما ساده اما منظم از آن مراقبت کنید. وسایل چوبی زیبایی خاص خود را دارند و به این دلیل است که هنوز بر وسایل فلزی که نیاز به مراقبت کمتری دارند ترجیح داده می‎شوند. جذابیت خاصی در چوب وجود دارد و شما می‎توانید با مراقبت، زمان بیشتری از این جذابیت لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی