چند راهکار طلایی برای نقاشی روی شیشه

نقاشی روی شیشه

در نقاشی روی شیشه به چه نکاتی توجه کنیم؟

نقاشی روی شیشه یا همان ویترای از جمله هنرهایی است که زیبایی در آن بی نهایت است و با هر دستی و هر سلیقه ای، می توان آثار هنری زیبا و متفاوت خلق نمود. در این مطلب به شما چند نکته کلیدی و مهم را برای نقاشی روی شیشه توضیح داده ایم که مطمئنا توجه و رعایت این نکات شما را در خلق این هنر یاری خواهد کرد. برای کسانی که به تازگی ویترای را آموزش می بینند،  این توصیه ها بسیار می تواند کمک کننده باشد.

شیشه های عهد باستان

حتما از عنوان این تیتر تعجب کردید، منظورمان شیشه هایی است که از قدیم الایام در خانه دارید و حتما در گوشه ای از کابینت یا انبار خانه به حال خود رها شده اند. این شیشه ها می توانند یک ظرف شیشه ای، یا یک ساعت شیشه ای و یا یک شیشه معمولی اضافه آمده از پنجره اتاق باشند. شما نیازی به خرید شیشه ندارید، این ها را بیاورید و با نقاشی روی این شیشه ها، آن ها را زیباسازی کنید. آن وقت خواهید دید که چقدر ویترای به این شیشه های قدیمی، روح تازه ای می بخشد.

کشیدن طرح روی شیشه

نقاشی روی شیشه
نقاشی روی شیشه

برای این منظور شما فقط کافی است که طرح مورد نظرتان را انتخاب کنید و مطابق با اندازه شیشه، طرح را چاپ کنید. نکته مهم انتخاب طرح این است که دقت داشته باشید طرح انتخابی از زاویه مستقیم عکس برداری شده باشد، به این دلیل که اگر عکس در نمایی کاملا مستقیم نباشد، طرحی که روی شیشه می کشید کج و ناهماهنگ خواهد شد. به خصوص در طرح هایی که اشکال متقارن دارند این نکته بسیار حائز اهمیت است.

پس از چاپ طرح روی کاغذ، آن را با نوارچسب به پشت شیشه بچسبانید تا ثابت بماند و سپس مشغول به کار شوید. اگر شیشه شما یک ظرف شیشه ای است بهتر است طرح خود را پشت ظرف بکشید. این یعنی اینکه طرح چاپ شده کاغذی را از داخل ظرف بچسبانید.

دورگیری در نقاشی روی شیشه

دورگیری در شیشه های صاف آسان است اما در شیشه های منحنی مثل استکان و لیوان، کمی نیاز به دقت دارد تا دورگیر یا همان لاینر، دقیقا طبق طرح روی کاغذ ترسیم شود. برای این کار کافی است که دورگیر را در هنگام کشیدن روی سطح، کمی بالاتر از حد معمول که دو سه میلیمتر از سطح است در دست نگه دارید و شیشه را برای راحتی کار و هم جهت با حرکت دست بچرخانید.

همچنین توصیه می شود برای شیشه های منحنی و زاویه دار، ابتدا دورگیری کنید و سپس اقدام به رنگ آمیزی کنید چرا که رنگ کردن بدون وجود دورگیر باعث سر خوردن و حرکت رنگ به نقاط دیگر می شود و کار را خراب می کند. اگر طرح شما به گونه است که نمی خواهید از دورگیر استفاده کنید بهترین کار این است که از قلموهای بسیار نازک استفاده کنید تا رنگ کمتری روی سطح شیشه بیاید و بتوانید حرکت رنگ را کنترل کنید.

همچنین بخوانید  چگونه با فروش ویترای درآمدزایی کنیم؟

رنگ در نقاشی روی شیشه

چند راهکار طلایی برای نقاشی روی شیشه 1

در ویترای روی شیشه باید توجه کرد که رنگ حتما با یک قلموی سرگرد روی شیشه زده شود. با این نکته که قلمو نباید روی سطح شیشه کشیده شود، این کار باعث می شود تا رنگ به طور یکنواخت در همه جا پخش نشود و کار خراب شود. پس دقت داشته باشیدکه قلمو را آغشته به رنگ موردنظرتان کنید و جاهایی که می خواهید رنگ شود را بدون کشیدن قلمو، از رنگ پر کنید. شیشه را وقتی رنگ می کنید از زوایای مختلف ببینید تا جایی بدون رنگ نماند.

برای مشاهده طرح جدید ویترای کلیک کنید

تینر و رنگ

کسانی که هنر ویترای را انجام می دهند می دانند که حلال اغلب رنگ های ویترای، تینر است و برای رقیق شدن رنگ از تینر استفاده می شود. نکته کلیدی اینجا است که برای اینکه بخواهید رنگی که روی شیشه می زنید کمرنگ باشد مقدار تینر را کمی بیش از حد معمول با رنگ اضافه و مخلوط می کنید و اگر می خواهید رنگ اصلی روی شیشه باشد ترکیب مساوی رنگ و تینر توصیه می شود.

ظرف های شیشه ای

اگر می خواهید روی ظرف شیشه ای کار کنید ابتدا باید در نظر داشته باشید که می خواهید به عنوان دکور از آن استفاده کنید و یا اینکه در آشپزخانه برای شما کاربرد داشته باشد. ظروف دکوری چون کمتر مورد شستشو قرار می گیرند، فقط کافی است پس از خشک شدن کامل رنگ، کمی اسپری مخصوص فیکساتور بزنید تا رنگ ها کاملا ثابت بمانند. اما اگر ظرف را می خواهید در روزمره یا در مناسبت ها استفاده کنید، به جای استفاده از اسپری، از کریستال سرونیک استفاده کنید. کریستال سرونیک برای ظروف شیشه ای که مواد غذایی روی آن ها سرو می شود استفاده می شود تا ضمن حفظ سلامتی، اجازه دهد تا شما بارها و بارها آن ظرف را بدون هیچ خراش و خراب شدن طرح روی آن، بشویید.

برای نقاشی روی شیشه انواع تکنیک ها و طرح ها قابل پیاده سازی است و شما هیچ محدودیتی در این زمینه نخواهید داشت. در مطالب آینده بیشتر به این تکنیک ها می پردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی