سوخته نگاری ، هنر دیرینه این مرز و بوم

سوخته نگاری

آشنایی با هنر سوخته نگاری

سوخته نگاری یا قطا کاری یکی از روش های هویه کاری است که از آن برای طرح دهی روی پارچه، چوب، و چرم استفاده می شود. این هنر به طور کامل با دست انجام می گیرد و بسیار ظریف می باشد، به طوری که با کوچکترین خطا و بی دقتی، ممکن است نقصی در کار شما به وجود بیاید که نتوان آن را درست کرد.

با هنر سوخته نگاری ایده های خود را روی پارچه بیاورید

شاید بعضی از  افراد در اوقات فراغت خود در پی یادگیری یک هنر هستند که بتوانند از هنرشان هم برای پر کردن ساعاتشان استفاده کنند و همچنین روشی باشد که در صورت احتیاج بتوانند از آن کسب درآمد کنند. سوخته نگاری یکی از همین روش هاست که در عین سادگی، با هزینه کم میتوانید از آن کسب درآمد کنید. از کاربرد های سوخته نگاری می توان به ساخت رومیزی ، رو تختی ، پرده و… اشاره کرد.

سوخته نگاری

لوازمی که برای سوخته نگاری نیاز دارید

 • هویه ۸۰ یا ۱۰۰ وات که وسیله ای است برقی، و برای لحیم کاری ها مورد استفاده قرار می گیرد، و با توجه به این که نوک هویه داغ می شود، می توان به وسیله آن پارچه ها را برش داد. البته پارچه هایی که الیاف طبیعی کمی دارند و بیشتر از پلاستیک تشکیل شده اند تا پنبه.

از  انواع مختلف هویه که در سوخته نگاری از آن استفاده می شود  می توان به مدل های زیر اشاره کرد:

 1. هویه مدادی شکل که برای کار روی پارچه از آن استفاده می شود.
 2. هویه تفنگی  که برای کارهای عادی و خانگی قابل استفاده است.
 • پایه هویه پایه ای است که هنگام کار ، هویه را روی آن قرار میدهند.
 • پارچه های قابل ذوب شدن یا نمد منظور پارچه هایی است که مواد استفاده شده در آنها زیاد است و الیاف طبیعی آن کمتر.
 • شابلون به الگوهایی گفته می شود که روی پارچه مورد نظرمان قرار میدهیم و شکل دلخواهمان را به وسیله برش توسط هویه، بر روی پارچه به وجود می آوریم. شابلون ها اغلب از جنس فلز هستند، اما در خانه توسط مقوا هم می توانید شابلون بسازید، اگرچه دوام کمتری نسبت به شابلون فلزی دارند، اما می توان با آنها نیز هویه کاری نمود.
 •  زانفیکس ها اصولا به جای پس دوزی پارچه ها استفاده میشوند، حواستان باشد که زانفیکس را برای پارچه هایی استفاده کنید که خیلی تصمیم به شستن آن ها را ندارید. زانفیکس ها در دو نوع کاغذ الیافی و شبکه ای وجود دارند.
 • شیشه به دلیل اینکه در سوخته نگاری ،هنگام کار با هویه دمای آن بالا میرود به دلیل آسیب نرسیدن به سطح زیر کارتان بهتر است از شیشه استفاه کنید.
همچنین بخوانید  تاثیر هنر هویه کاری مدرن بر زندگی

چندین نکته وجود دارد که هنگام کار با هویه باید به آنها توجه کنید:

 1. هنگام کار با هویه آن را با زاویه ۹۰ درجه روی پارچه یا نمد بکشید.
 2. مقدار داغی هویه را قبل از شروع کار روی یک تکه نمد چک کنید.
 3. بعد از چند بار استفاده از هویه بر روی پارچه یا نمد، سر آن را به وسیله سمباده تمیز کنید و سپس شروع به ادامه کار کنید.

سوخته نگاری

برای مشاهده طرح های جدید کلیک کنید

آنچه از تاریخچه سوخته نگاری می دانیم

سوخته نگاری گرفته شده از کلمات یونانی به معنای آتش و نوشتن می باشد. هنر سوخته نگاری درست همانطور که از نامش مشخص است به معنای سوزاندن چوب، چرم و همچنین پارچه می باشد. هنر سوخته نگاری روی چرم قبل از زمان صفویه در ایران وجود داشته است، همچنین با گذشت زمان و پیشرفت علم و صنعت سوخته نگاری، امروزه به عنوان یک هنر مطرح می ش

سوخته نگاری

ود و اجازه پیاده سازی طرح های متنوع را روی جنس های مختلف به هنرمندان می دهد.

ارزش و رتبه سوخته نگاری از نظر فرهنگی و اقتصادی

سوخته نگاری یکی از هنر هایی است که قدمت دیرینه داشته و شباهت های زیادی به فرهنگ هنری جامعه ما دارد، بر همین اساس، با افزایش تولیدات سوخته نگاری نه تنها این هنر دیرینه و دلنشین را رواج می دهیم، بلکه راهی برای افزایش کار در جامعه باز می کنیم. چرا که علاقه مندان به هنر سوخته نگاری میتوانند با توجه به استقبال و سلیقه های مختلف میزان تولیدات خود را بیشتر کنند که همین مهم، به بهبود اقتصاد کشور نیز کمک می کند.

به کار بردن این هنر بخصوص روی پارچه بسیار ظریف و نیازمند دقت می باشد اما با این حال یک هنرمند با انتخاب طرحی مناسب و همچنین به کار بردن ترکیب رنگ هایی زیبا می تواند کسب و کاری مناسب در این حرفه راه بیاندازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی