سوخته نگاری روی پارچه

سوخته نگاری روی پارچه

سوخته نگاری روی پارچه

سوخته ‎نگاری روی پارچه برای خلق یک اثر هنری، کاری لذت بخش است. در این هنر جلوه‎های متنوع می‎تواند خلق شود. این کار را می‎توانید با یک هویه انجام دهید. البته اگر دقت بیشتری مد نظر شماست بهتر است که از قلم مخصوص سوخته نگاری روی پارچه استفاده کنید. درباره این هنر حرف‎های گفتنی زیاد نیست؛ بلکه همه چیز در عمل گفته می‎شود. سوخته نگاری روی پارچه مثل دیگر هنرها نیاز به آزمون و خطا دارد و هرچه این عمل را بیشتر انجام دهید تجربه بیشتری کسب میکنید.

سوخته نگاری روی پارچه

تاریخچه سوخته نگاری

به نظر می رسد گذشته این هنر در ایران بر می گردد به شانه و درب چوبی یافت شده از بقایای شهر سوخته . البته این هنر نه تنها در ایران بلکه در پرو و سپس مصر باستان نیز رواج داشته و در دیگر کشورها مانند یونان نیز از آن بهره می برده اند. به طور مشخص نمی توان خواستگاهی برایش معرفی نمود. البته هم اکنون خواستگاه این هنر، پرو با ۳۰۰۰ سال قدمت معرفی می شود در صورتی که قطعات یافت شده در شهر سوخته، ایرانی بودن این هنر را اثبات میکند.

برای مشاهده طرح های جدید کلیک کنید

نحوه استفاده از قلم سوخته‎ نگاری روی پارچه

به یاد داشته باشید که هرچه قلم را کندتر حرکت دهید اثر سوخته نگاری تیره‎تر به نظر می‎رسد. البته این ابزار باید با سرعت ثابت روی پارچه حرکت کند. بی‎حوصلگی در این کار جایز نیست چرا که باعث سوختن پارچه و یا حتی آتش‎گرفتن آن شود. درباره حرکت قلم چیز زیادی برای گفتن نیست فقط باید شروع کنید و اثر هنری خودتان را روی پارچه خلق کنید.

همچنین بخوانید  رومیزی هویه کاری شده، زیبا و هنرمندانه

اگر طرحی در ذهن ندارید کافی است در اینترنت جستجو کنید و نمونه کارها را پیدا کنید و آن را روی یک صفحه کاغذ چاپ کنید و سپس آن را روی پارچه گذاشته و طرح را با قلم اجرا کنید.

اگر تمایل دارید که کار رنگی بشود، میتوانید از رنگهای محلول در آب مثل گواش یا اکریلیک استفاده کنید و روی سطح چوب رنگ کرده با دستمال اضافه رنگ را پاک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی